استانداردهای تخصصی برق و الکترونیک


: 5781

استانداردهای IEC شامل دامنه وسیعی از فناوریها می باشد. نظیر : ■ تولید، انتقال و توزیع نیرو برای مصارف اداری و خانگی ■ نیمه‌رساناها ■ فیبرهای نوری ■ باطری‌ها ■ انرژی خورشیدی ■ فناوری نانو، انرژی دریایی ■ نحوه ساخت اصولی دستگاه های برقی ■ روش نصب و پیکربندی دستگاه های برقی ■ دسته بندی تجهیزات مختلف و…

 

 

iec

 

 

IEC

 

کمیــسیـون بــیـن الــملــلـی الـکـتروتکنیکــــــــــــــــــــــــــ  

 

 

IEC یا کمیسیون الکتروتکنیک بین‌المللی (به انگلیسیInternational Electrotechnical Commission یا IEC) یک موسسه  استاندارد غیرانتفاعی غیردولتی است که استانداردهای بین‌المللی کلیه فن‌آوریهای مرتبط با الکترونیک و الکتریسیته (در کنار هم با نام الکتروتکنولوژی شناخته می‌شوند) را تهیه و منتشر می‌کند.

استانداردهای IEC شامل دامنه  وسیعی از فناوریها می باشد. نظیر :

■ تولید، انتقال و توزیع نیرو برای مصارف اداری و خانگی

■ نیمه‌رساناها

■ فیبرهای نوری

■ باطری‌ها

■ انرژی خورشیدی

■ فناوری نانو، انرژی دریایی

■ نحوه ساخت اصولی دستگاه های برقی

■ روش نصب و پیکربندی دستگاه های برقی

■ دسته بندی تجهیزات مختلف و…

همچنین IEC  مدیریت سه سامانه ارزیابی انطباق جهانی را که تجهیزات، سامانه‌ها یا اجزا را بر اساس استانداردهای جهانی تصدیق می‌کنند بر عهده دارد. منشور IECهمه موارد مربوط به الکتروتکنولوژی را می‌پذیرد از جمله: تولید انرژی، الکترونیک، مغناطیس، الکترومغناطیس، چندرسانه‌ای، ارتباطات، تکنولوژی پزشکی و…

 

تاریخچه

 

 IEC    در سال ۱۹۰۶ توسط  موسسه مهندسان الکترونیک بریتانیا، مؤسسه مهندسان برق آمریکا و دیگران که از سال ۱۹۰۰در کنگره  پاریس آغاز شده بود شکل گرفت.

این سازمان در لندن تأسیس شد و در سال ۱۹۴۸ به ژنو انتقال یافت. دفاتر منطقه‌ای IECدر سنگاپور (آسیا/اقیانوسیه)، سائو پائولو برزیل (آمریکای لاتین)، بوستون، ماساچوست ایالات متحده (آمریکای شمالی) قرار دارد. امروزه IECبه عنوان پیشرو و رهبر جهانی برای رشته  خود مطرح است و استانداردهای این سازمان به عنوان مرجع استانداردهای ملی در کشورهای عضو پذیرفته می شود . ۱۰۰۰۰ متخصص الکتریک و الکترونیک از شرکت‌ها، دولت‌ها، دانشگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها در امور مورد علاقه و تخصصشان با این سازمان همکاری دارند. IEC نقش مؤثری در توسعه و توزیع واحدهای اندازگیری از جمله هرتز، وبر (یکا) و گاوس (یکا) داشته است. در ۱۹۳۲ این سازمان واژه‌نامه  چندزبانه  بین‌المللی را برای هماهنگ کردن واژگان مرتبط با الکترونیک، الکتریک و

فناوری منتشر کرد. استانداردهای IEC در عنوان و نام خود دارای اعدادی در بین ۶۰۰۰۰ تا ۷۹۹۹۹ هستند

 به طور مثال استاندارد IEC 60417:علامات گرافیکی برای استفاده در تجهیزات. شماره  استانداردهای IEC قدیمی از سال ۱۹۹۷ با اضافه کردن عدد ۶۰۰۰۰ به عدد قبلی اصلاح شد به طور مثال IEC 27 به IEC 60027 تبدیل شد .

همکاری IEC  با سازمانهای بین المللی

 

IEC    با سازمان‌های  (ISO) و اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) و  مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE  همکاری نزدیکی دارد.

استاندارد های IEC  تا 90 درصد مشابه استاندارد های EN می باشد.

 83 کشور به عنوان عضو رسمی  full members   و بیش از 82 کشور به عنوان عضو غیر رسمی associate members از استاندارد های این سازمان استفاده کرده و در پیشبرد اهداف آن مشارکت می کنند:
IEC_membership
full members
associate members
affiliates

International Electrotechnical Commission – Wikipedia, the free encyclopedia

 

نظام سازمانی IEC

در تصویر زیر چارت سازمانی کمیسیون IEC را مشاهده می کنید:

دانلود استاندارد iec

 

1- Technical Committees and Subcommittees                                         

 

کمیته ی IEC، شامل  دسته های کوچکتری به نام Technical Committees یا کمیته های فنی  است.

 IEC دارای 97 کمیته ی فنی و 87 کمیته ی فرعی است ، در زیر نام کمیته ها آورده شده است.

IEC TC/SCs – List of IEC Technical Committees and Subcommittees

 

هر کمیته فنی وظیفه تحقیق بر روی یک موضوع خاص در گروه برق و الکترونیک را بر عهده دارد .

به عنوان مثال کمیته شماره 57 ( Technical Committees #57 یا TC57 ) وظیفه ی نگارش و تدوین استاندارد های مربوط به تجهیزات بکار رفته در سیستم های قدرت شامل سیستم های EMS ( مخفف Energy Management Systems – سیستم های مدیریت انرژی )، سیستم های SCADA ( مخفف Supervisory Control And Data Acquisition – سیستم های مدیریت و اکتساب داده ) و کلیه سیستم های که برای مدیریت و تبادل داده به صورت بلارنگ یا غیر بلادرنگ استفاده میشوند را بر عهده دارد . مقر اصلی TC57 در آلمان می باشد.


 

2-Technical Advisory Committees

بعد از تدوین استاندارد ها، بخش Technical Advisory Committees یا کمیته مشورتی فنی، استاندارد ها تدوین شده را بررسی کرده و آنها را از لحاظ مواردی همچون شرایط ایمنی، سازگاری با محیط زیست، سازگاری الکترومغناطیسی و عملی بودن، چک می کند.

3-Strategic Groups

بخش Strategic Groups یا گروه راهبردی، تیم مدیریت را جهت تدوین استاندارد های جدید یاری می کند. به عنوان مثال سیستم های توزیع LVDC  سیستم های توزیع برق  بر مبنای ولتاژ DC در سطح کم یا سیستم های رباتیک یا سیستم های ذخیره سازی انرژی و… که مباحث جدیدی در برق و الکترونیک هستند، به زودی فراگیر شده و محصولات متنوعی در رابطه با آنها به بازار عرضه می شود. تیم مدیریت IEC باید قبل از فراگیر شدن این سیستم ها، مطالعات مورد نیاز را بر روی آنها انجام داده و استاندارد های مورد نیاز را آماده کند.

4-Systems Work

Systems Work یا سیستم های کاری، گروه های کوچکی در IEC هستند که بر روی مباحث عملی نوین نظیر انرژی های پاک کار می کنند. هم اکنون در IEC یک گروه کاری برای طراحی و ساخت توربین های بادی تشکیل شده و در حال کار می باشد.

پروسه ی اخذ استاندارد IEC

 

معمولا افرادی که در زمینه تولید، پیکربندی و نصب تجهیزات برقی فعالیت دارند از استانداردهای IEC استفاده می کنند.

این افراد ابتد باید دسته یا گروه کاری دستگاه خود تعیین کنند و ببیند که دستگاهی که قصد ساخت یا نصبش را دارند در کدام یک از کاربرد های خانگی ، صنعتی ، پزشکی و… کاربرد دارد

سپس با مراجعه به شرکت مشاوره استاندارد معتبر ،، نام استاندارد های مورد نیاز برای دستگاه مورد نظر خود را دریافت کرده و مفاد آنها را در هنگام طراحی و ساخت و نصب و… دستگاه رعایت کنند .

در صورتی که تولید کننده بخواهد محصولش را به خارج از کشور صادر کند، باید به مراجع صدور استاندارد جهانی مراجعه کند، وی میتواند در صورت نیاز از آزمایشگاه های خارج از کشور نیز برای تست محصول خود استفاده کنند. نام و آدرس برخی از آزمایشگاه های مورد تایید IEC در آدرس زیر اورده شده است :

IEC Affiliate Country Programme List of Participants

 

اولین شرط برای دادن گواهی استاندارد به دستگاه ساخته شده ، منطبق بودن مراحل ساخت آن با متن استاندارد های ارائه شده می باشد .

 فایل 61000 را دانلود کنید و فایل های داخل آن را ببنید ( آدرس صفحه دانلود در  باکس دانلود قرار  گرفته است ) .فایل های موجود در این پوشه به دسته های زیر تقسیم بندی میشوند :

Part 1: General                                                                                      
the safety function requirements (what the function does); and
the safety integrity requirements (the likelihood of a safety function being performed satisfactorily).

Part 2: Environment                                                                             
Description of the environment
Classification of the environment
Compatibility levels

Part 3: Limits                                                                                        
Emission limits
Immunity limits (insofar as they do not fall under the responsibility of product committees)

Part 4: Testing and measurement techniques                                          
Measurement techniques
Testing techniques

Part 5: Installation and mitigation guidelines                                           
Installation guidelines
Mitigation methods and devices

Part 6: Generic standards                                                                      
Part 9: Miscellaneous                                                                            

 

استاندارد 61000 خود به دسته های IEC61000-1-1 و IEC61000-1-2 ، IEC61000-2-1 و… تقسیم بندی می شود. در این استاندارد، بخش های 1 تا 3 به کاربر یاد می دهند که در طراحی دستگاه خود باید چه پارامتر های را لحاظ کند تا عملکرد دستگاه در مکان های که نویز و تداخل الکترومغناطیسی وجود دارد، مختل نشود .

از طرف دیگر بخش 4 و 5 شامل مطالبی است که در آنها نحوه تست و آزمایشگاه دستگاه برای دریافت استاندارد EMC درج شده است. کلیه آزمایشگاه های که تحت نظر سازمان IEC کار می کنند، دستگاه ها را مطابق این مطالب تست خواهند کرد .

با این تفاسیر بعد از اینکه تولید کننده درخواست خود منبی بر دریافت نشان استاندارد  ارائه کرد، سازمان ذیربط  ، دستگاه های ساخته شده را به آزمایشگاه مرتبط معرفی می کند.
در این آزمایشگاه، ابتدا نام استانداردهای که برای دستگاه مذکور تعیین شده است(و تولید کننده قبلا از نام آنها آگاهی پیدا کرده و مفاد آنها در طراحی وساخت دستگاه رعایت کرده است)، مشخص شده و سپس مطابق تست های موجود در استانداردهای ذکر شده عملکرد دستگاه تست می شود . بعد از اتمام آزمایش نتایج آن بهشرگت گواهی دهنده مرجوع می شود ، در صورتی که نتایج تست قابل قبول باشد، این سازمان برای دستگاه نشان استاندارد صادر می کند.

 

  • در سرور شماره یک استانداردها به صورت گروهی (در 6 بخش و هر بخش با حجم تقریبی 1 گیگ ) آپلود شده است، مثلا فایل IEC61000-61606[nonlinear.ir].exe شامل استانداردهای شماره 61000 تا 61606 است.
  • در سرور شماره دو استاندارد ها به صورت تکی آپلود شده است، برای یافتن استاندارد مورد نظیر خود کلید های ctrl+f را فشرده و استاندارد مورد نظر خود را جستوجو کنید.

دانلود استانداردهای IEC :

http://www.nonlinear.ir/wp-content/uploads/2017/03/download.png دانلود از لینک مستقیم (6.11 گیگا بایت)

http://www.nonlinear.ir/wp-content/uploads/2017/03/source.png وب سایت سازنده/انتشارات: International Electrotechnical Commission

http://www.nonlinear.ir/wp-content/uploads/2017/03/size.png پســـــــــورد : ندارد