روسیه و عراق ، دوهمسایه بد کردار تجاری


: 1711

بداقبالی ایران به لحاظ داشتن همسایه های ناجور و عجیب شاید دردنیا نمونه باشد. ایران در حالی که بیشترین کمک مادی و نظامی را برای بیرون راندن داعش از این کشور داشت و در د و دهه اخیر بیشترین درآمد از نظر گردشگری درعراق از ورود زایران ایرانی بوده است اما درتجارت با ایران بسیار بد کردار است

 

 

روسیه و عراق ، دوهمسایه بد کردار تجاری
 
ساعت24-بداقبالی ایران به لحاظ داشتن همسایه های ناجور و عجیب شاید دردنیا نمونه باشد. ایران در حالی که بیشترین کمک مادی و نظامی را برای بیرون راندن داعش از این کشور داشت و در د و دهه اخیر بیشترین درآمد از نظر گردشگری درعراق از ورود زایران ایرانی بوده است اما درتجارت با ایران بسیار بد کردار است. این بداقبالی ایران در باره روسیه نیز مصداق دارد. روسهای عجیب نه تنها حاضر نیستند به ایرانیان علاقمند به تجارت باروسیه امتیاز همسایگی بدهند که حتی به زیان صا درات ایران نیز عمل می کنند.
روسیه عجیب
درحالی که ایران به راحتی می تواند بازار صادراتی مناسبی ر روسیه داشته باشد اما به دلایل گوناگون فنی ، لجستیکی و سیاستگذاری روس ها هرگز جای پای محکمی در بازار این کشور پیدا نکرده است.
 
اسدالله عسگراولادی به عنوان رییس اتاق بازرگانی ایران و روسیه درحالی که رییس مجلس روسیه به سخنان او گوش می کرد خطاب به او  گفت آقای رییس مجلس چند سال است از شما درخواست داریم خط هوایی مستقیم بین ایران و جنوب روسیه برای حمل کالای ایرانی راه بیندازید اما این اتفاق نمی افتد.
این بی اعتنایی یعنی اینکه کسانی نمی خواهند تجارت دوکشور رشد را تجربه کند. او به رییس دومای روسیه یادآور شد چرا بانکهای روسی حاضر نیستند با بانکهای ایرانی همکاری کنند.
درنشستی که وایل همین هفته درتهران و در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد رییس اتاق بازرگانی مازندران که یکی از استانهای همسایه روسیه است با گلایه از روسها درحضور رییس مجلس این کشور گفت در حالی که ایران مسایل سیاسی متحد روسیه به حساب می آید اما مقامهای روسی درامور اقتصادی ، حتی به زیان ایران نیز عمل می کنند .
 
او توضیح دا د  حقوق گمرکی برای کالای ایرانی صادرشده به روسیه بسیار بالاتر از حقوق گمرکی صادرات سایر کشور هاست و ما می خواهیم این تبعیض برطرف شود. مسعود خوانساری نایب رییس اتاق ایران نیز خطاب به مقامهای روسی تاکید کرد زیرساخت های فیزیکی تجارت میان ایران و روسیه برای تجارت ناکافی است و از رخوت روس ها برای ساخت راه  آهن و بنادر مشترک گلایه کرد

عراق بد کنش

مدتهای طولانی شده است که فعالان تجارت خارجی از رفتار نامناسب مقامهای اقتصادی و تجاری عراق گلایه دارند و از اینکه رهبری شیعه عراق نه تنها امتیازی بهشرکتهای ایرانی صادرکننده انواع کالا نمی دهند بلکه در مسیر صادرات و فعالیت شرکتهای ایرانی مانع نیز می گذارندواز رقبایا یران حمایت می کند. محمدرضا انصاری نایب رییس اتاق بازرگانی ایران در باره عراق می گوید:  اکنون 40 شرکت خوب ایرانی اسیر گرفتاری های عراق هستند و واکنش دولت عراق در زمینه ادامه فعالیت این شرت ها تعیین کننده است.این شرکت ها علاوه بر عوارض تحریم با مشکلات خاص کار در عراق دست و پنجه نرم می کنند.  مسئله عدم صدور ضمانت نامه هم چنان پابرجاست. شرط اول برای کار ارائه ضمانت نامه است. این مسئله تقریبا در عراق حل شده اما با هزینه نزدیک به 4 درصد که از قدرت رقابت شرکت های ایرانی با دیگر شرکت های خارجی در عراق  می کاهد. نکته دیگر توقف پروژه های عمرانی در عراق به دستور دولت عراق به دلیل فعالیت داعش در این کشور است.
 
در یک بازه زمانی طولانی بودجه دولت عراق به جای پروژه های عمرانی به جبهه و دیگر بخش های آسیب دیده از فعالیت داعش در این کشور اختصاص پیدا کرد.اکنون باید منتظر ماند و دید تحولات برای شرکت های صادرکننده خدمات فنی و مهندسی در عراق چگونه پیش می رود.
 
آیا ممکن است دولت عراق پروژه های بازسازی و عمرانی را از سر بگیرد؟ این احتمال وجوود دارد اما فراتر از این مسئله باید دید به عنوان شرکت های ایرانی چقدر برای دولت عراق اهمیت داریم؟ متاسفانه اینطور به نظر نمی آید که دولت عراق  به شرکت های ایرانی فعال یا حتی بازرگانان ایرانی که در روزهای تاریک با ارسال کالا باری از روی دوش مردم عراق برداشته انددر این کشور توجهی داشته باشد.
 
دستگاه دیپلماسی، سفارت ایران در عراق و دیگر بخش های مرتبط در دولت هم بیکار نمانده اند اما شرکت های صادرکننده خدمات فنی و مهندسی به عراق در انتظار اقدامی مدبرانه و مسنجم اند. دیگر رقبای ایران در بازار عراق، یعنی ترکیه و حتی عربستان سعودی هم بیکار ننشسته اند. علاوه بر آن ها شرکت های اروپایی هم با پایان فعالیت داعش در عراق  به کار در این کشور علاقه مند شدند. باید دید ایرانی ها که در روزهای سخت در عراق کار کردند، می توانند از فرصت صلح برای فعالیت بیشتر بهره مند شوند؟